fbpx
Vedené Meditace

Jak prakticky a jednoduše odpustit ostatním

Jak prakticky a jednoduše odpustit ostatním

Je potřeba odpustit, nebo stačí, když prostě otočíme stránku a začneme nanovo a budeme dělat, že se nic nestalo?

Je možné, že když neodpustíme, tak si neseme ve svém srdci energetickou kotev, která nám brání se v životě posunout a přitáhnout si do svého života to, po čem toužíme?

Často slyšíme, že je potřeba odpustit. Že je potřeba ten pocit křivdy dostat ze svého srdce. Lehce se to řekne. Jak to ale udělat prakticky?

Pro mě bylo odpuštění vždycky moc abstraktní pojem. Když jsem se naučil metodu, kterou s vámi budu sdílet v tomto článku, tak odpuštění pro mě dostalo bližší a hlavně praktičtější pojem.

Když nám někdo ublíží, naše srdce dostanou ránu. Když nám někdo ublíží, tak díky tomu, že chceme svoje srdce chránit, tak si kolem něj vybudujeme ochranou zeď a za tou zdí je schovaná křivda a bolest, kterou jsme potlačili.

Tato bolest a křivda vás bude zaživa zevnitř ubíjet, dokud ji nepustíte ven. Dokud si sami nedovolíte ji ze sebe pustit a odpustit tomu, kdo vám ublížil.

I když si myslíme, že za to, co ten daný člověk udělal nikdy neodpustíme, tak hlavně ubližujeme sami sobě. To naše srdce je zavřené. To naše srdce díky tomu trpí. Ta bolest je pořád uvnitř. Pokud si ji nedovolíte vypustit, tak s vámi bude celý život.

Odpuštění neznamená, že se hned budete s každým, kdo vám ublížil kamarádit. Neznamená to, že se budete chovat, jakoby se nic nestalo.

Znamená to, že se rozhodnete pochopit, že každý děláme to, co nejlépe dovedeme. I vy jste někomu několikrát za život ublížili. Člověk, vůči kterému chováte křivdu také dělal to, co nejlépe uměl. V daný okamžik se prostě rozhodl udělat něco, co mělo na vás dopad. Stejně tak jako vy jste udělali něco, co mělo na někoho dalšího dopad.

Znamená to také, že se vědomě rozhodnete, že už nechcete tuto bolest a křivdu v sobě držet a chcete se cítit více svobodní. Více emočně svobodní. Pokud totiž neodpustíte, tak vás to bude stahovat dolů a bude vás to brzdit na cestě vašeho osobního a duchovního růstu.

Nebudete schopni naplno milovat, naplno prožívat váš intimní vztah, protože si pořád budete chránit svoje srdce. Pořád budete schovávat a potlačovat svoji bolest. Nebudete schopni si do svého života přitáhnout to, po čem toužíte.

Skvělý způsob, jak odpustit je pomocí vedené meditace. Ale tato metoda, kterou s vámi chci sdílet je také vysoce účinná a přitom velmi jednoduchá.

Vezměte si prázdný papír, ideálně velikosti A4. Pod sebe si napište seznam lidí, kterým chcete odpustit. Seznam lidí, vůči kterým máte pocit, že vám ublížili.

Můžou tam být rodiče, kamarádi ze školy, sourozenci, bývalý partneři, spolupracovníci, nadřízení v práci… prostě kdokoliv.

A vedle každého jména si napište, proč jim musíte odpustit. Toto je velmi důležité. Najděte konkrétní důvod, proč tomu danému člověku musíte odpustit.

Uvedu příklad:

Jste žena a chcete odpustit svým rodičům za to, jak vás vychovávali, jak na vás neměli čas, když jste byla malá a jak vás v období puberty vůbec nechápali.

Můžete to udělat jednotlivě a prvně napíšete svého otce. A vedle něho napíšete důvod. “Tati, odpouštím ti za to, jak si se ke mě choval, když jsem byla malá a jak si se ke mě choval když jsem dospívala, protože jsem už dospělá a potřebuji pustit křivdu ze svého srdce. Potřebuji abych si vytvořila zdravý postoj a vztah k mužské energie a k mužům, abych mohla mít láskyplný a vášnivý intimní vztah.”

U maminky můžete napsat další třeba důvod: “Drahá maminko, odpouštím za to, že _______, protože si potřebuji vytvořit zdravý vztah a postoj k ženské energie, ke své vnitřní ženě, k sobě samotné jako ženě. Abych se mohla mít ráda. Abych mohla být skvělou matkou a milující ženou svého muže.”

U každého z vás se může důvod lišit. Najděte si konkrétní svůj důvod. Sepište si svůj seznam lidí a vedle toho si napište důvod, proč jim potřebujete odpustit.

COKOLIV DOKÁŽETE CÍTIT, DOKÁŽETE TAKÉ LÉČIT.

Poté si napište jména konkrétních lidí na nový papír a vystříhejte je. Vystříhejte je tak, že budete mít malý papírek, na kterém bude vždycky jedno jméno.

Udělejte hluboký nádech a výdech a uvědomujte si, co jdete vykonat. Jdete jim odpustit. Jak budete postupovat jeden po druhém, tak si vezměte do ruky vždycky jedno jméno a vyslovte, že jim odpouštíte a konkrétní důvod, proč jim chcete odpustit a papír roztrhněte.

Poté, když papírek roztrhnete, tak si dejte alespoň minutu času (můžete i víc), abyste si dovolili cítit, cokoliv se bude odehrávat ve vašem nitru. Můžete u toho plakat, můžete u toho cítit, jak bolest odchází. Můžete cítit velkou úlevu na srdci. Můžete u toho cítit všelijaké pocity. Buďte s nimi jednoduše přítomní, dovolte si je cítit. Protože cokoliv dokážete cítit, dokážete také léčit.

Možná jako já budete potřebovat po pár lidech pauzu. Dejte si ji. Můžete se k tomuto cvičení také vrátit třeba až druhý den. Dělejte to tak, jak to budete cítit, že je to správné.

Rituálem roztrhnutí papírku a vyslovení důvodu, proč odpouštíte spustíte proces osvobození se od vašich křivd a ublížení. Uvidíte sami, že tento proces funguje. Je potřeba ho vyzkoušet.

Poté si buďte vědomí toho, co se ve vašem životě začne měnit. Jaké “náhodné” jevy vám budou chodit do cesty. A pokud budete mít silné nutkání něco udělat, tak to udělejte.

Jaké máte vy zkušenosti s odpuštěním, jak vám to změnilo život, když jste odpustili. Jakou metodu na to používáte vy? Podělte se o své zkušenosti do komentáře. Děkuji.

 

Jiří Majkus

Zakladatel projektu VedenéMeditace.cz a spoluzakladatel portálu osobního rozvoje zaměřeného na partnerské vztahy HarmonickýVztah.cz.

Profil kruh

Jiří Majkus

Add comment

Vedené Meditace na facebooku

/* ]]> */